Top 10 bevándorlásellenes EU ország
A világ 38 országát vizsgálta a Migrant Integration Policy Index abból a szempontból, hogy mennyire lehetséges a bevándorlók integrálása az adott társadalomba. Az EU tagállamokon kívül Ausztráliában, Kanadában, Japánban, Dél-Koreában, Új Zélandon, Norvégiában, Svájcban, Törökországban és az Egyesült Államokban is készítettek felméréseket. Vannak meglepetések!
Ezeket a meglepetéseket pedig feltételezhetően az okozza, hogy a MIPEX nem a politikai közbeszédből vagy a sajtóból indul ki, hanem kevésbé ismert, ám annál objektívebb adatokat vesz górcső alá, amelyek valóban meghatározzák a bevándorlók mindennapjait egy befogadó országban. Munkaerőpiaci mobilitás, a családegyesítés lehetősége, oktatáshoz való hozzáférés, egészségügyi szolgáltatások elérhetősége, politikai jogok, az országban való tartózkodás átlagos időtartama, az állampolgárság megszerzésének nehézsége illetve a diszkrimináció ellenes intézkedések alapján állították össze a felmérést.
A MIPEX Európa térképe. A kék a hideg, a lila a meleg fogadtatást jelzi.
Elöljáróban érdemes megjegyezni, hogy az EU tagjelölt Törökország, amelynek sokan súlyos szerepet tulajdonítanak a jelenlegi migrációs válság kirobbantásában, messze alulmúlja az összes vizsgált országot, mindössze 25 ponttal, amit a második leginkább migránsellenes országként a 31 pontot szerzett Lettország követ. Ez legalábbis érdekes annak tekintetében, hogy a török miniszterelnök rendszeresen kemény bírálattal illeti Európát a menekültek fogadtatásával kapcsolatban.
A felmérés alapján a leginkább azok az országok bevándorlóellenesek, amelyek a legközvetlenebbül érintettek a kérdésben: Törökország mellett Ciprus, Málta és Bulgária is ott van a leginkább elutasító államok listáján. Ezen kívül a balti államok, illetve Kelet-Európa az, ahol a legnehezebb a migránsok beilleszkedése.
A nyáron nyilvánosságra hozott adatokat 2014 folyamán vették fel. Ezek alapján a leginkább bevándorlásellenes európai országok:
- Lettország
- Ciprus
- Szlovákia, Litvánia
- Málta
- Lengyelország
- Bulgária
- Horvátország
- Szlovénia, Görögország
- Románia, Magyarország, Csehország
- Észtország
A teljes lista, a végén Törökországgal.
A magyarok (csak az Eu tagállamokat számolva) a románokkal és a csehekkel hasonló értékelést kapva a 9. helyen állnak – gyakorlatilag közel sem vagyunk a migránsellenesség melegágya, azzal szemben, amit a nyugati média sugall az országról.
A felmérést készítők szerint 2010 óta számottevően nem változott a migránsokkal kapcsolatos politika Magyarországon. A legrosszabb mutatót az oktatási rendszerrel kapcsolatban produkáltuk, amihez kifejezetten nehezen férnek hozzá a bevándorlók.